İptal ve İade Koşulları

İADE ŞARTLARI

E-ticaret cayma hakkı, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince; müşterilerin, ürünün teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde satın almaktan vazgeçerek, ürünü iade etme hakkı olanak tanır. Bu anlamda, e-ticaret cayma hakkı ile müşteriler; herhangi bir sebep göstermeden, satın aldıkları ürünleri iade edebilir ve hangi sebeple olursa olsun, geri iadelerdeki kargo ücretini ödeme sorumluluğu da e-ticaret şirketlerine aittir.

 

Ürün iadesi nedir ?

E-ticaret sektöründe Ürün iadesi 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 48’de yer alan mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkıdır.  Ayrıca Mesafeli Satış Sözleşmesi Yönetmeliğinin 9. Maddesi de cayma hakkı noktasında açıklayıcı bilgiler sunmaktadır. Her iki madde metninin birlikte yorumlandığında tüketici;

Herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin on dört gün içerisinde mesafeli satış sözleşmesi yaparak e-ticaret sitesinden satın almış olduğu ürünü iade edebilmektedir.
İade ettiğini yani cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirdiği an itibariyle bu işlem geçerlilik kazanır.

Yukarıda ki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere alıcı bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptıktan ve mal kendisine ulaştıktan itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir sebep öne sürmeksizin iade edebilmektedir.

 

İade Koşullarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sitemiz, tüketici haklarını korumayı en öncelikli kuralları arasında tutmaktadır. Bu anlamda, Sitemizde alışverişleriniz sırasında yaşadığınız ürün ve servis kaynaklı her türlü sorun titizlikle değerlendirilmekte ve en kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, “Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde  cayma hakkı kapsamı dışındadır.

Ancak, yukarıdaki madde kapsamı dışında kalan ürünler için;

Alıcı; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, malı teslim aldığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının on dört günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar alıcıya aittir. 

Cayma hakkının kullanılması için Alıcı tarafından on dört günlük süre içinde Satıcıya yukarıda bildirilen faks, telefon veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve mal/hizmetin Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin 4. Madde hükümleri çerçevesinde ve işbu Sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.marketbizde.com web sitesinde yayınlanmış olan önbilgiler gereğince, ambalaj ve içeriğinin hasar görmemiş olması ve Satıcı tarafından tekrar satışa arz edilebilir nitelikte olması şarttır. Cayma Hakkı kapsamında yer alan iade usulleri Mesafeli Satış Sözleşmesinde yer almaktadır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen mal/hizmete ilişkin fatura aslının iadesi zorunludur. Cayma hakkına ilişkin ihbarın ulaşmasını takip eden en geç 14 (on dört) gün içinde mal/hizmet bedeli ve teslimat masrafları Alıcıya iade edilir ve 10 (on) günlük süre içinde mal/hizmeti alıcı iade etmekle mükelleftir. Fatura aslı gönderilmezse Alıcıya KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez.

Alıcının kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkânsızlaşırsa Alıcı kusur oranında Satıcının zararını tazmin etmekle yükümlüdür. Ödemeler kredi kartı, EFT veya havale yöntemlerinden birisi kullanılarak yapılabilir.

Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek mal/hizmetler, hızla bozulan ve son kullanma tarihi geçen mal/hizmetler, tek kullanımlık mal/hizmetler, ambalajı açılmış gıda ürünleri,ambalajı açılmış temizlik ürünleri,ambalajı açılmış medikal ürünler,ambalajı açılmış kozmetik ürünler,ambalajı açılmış bebek ürünleri ve bunun gibi diğer tüm ürünlerdir

Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler. 
Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. 

 

İADE SÜRECİ

ÜRÜN İADESİ

Ürün eksik hatalı veya hasarlı geldi ise ürün iadesi yapabilirsiniz.Bunun için ;

                               Hesabım = Siparişlerim = İade Et                                                   

İade talebinizi oluşturduktan sonra en fazla 3 gün içerisinde ürünü anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile karşı ödemeli olarak tarafımıza kargolayınız. teslim etmelisiniz.Lütfen sadece adres bilgisi vererek gönderim yapmayınız.Mutlaka cari kod üzerinden gönderim sağlayınız.

Normal şartlarda ürün tarafımıza 3 iş gününde ulaşacaktır.Ürün tarafımıza ulaşmadan ÜCRET İADESİ yapılamamaktadır

İADE SÜRECİNDE BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOTLAR ,

Değerli müşterilerimiz,iade talebinizin tarafımızca kabul edilmesi için ;

İade edilmek istenilen ürünün ambalajı kapağı kilidi koruma bantı AÇILMAMIŞ OLMALIDIR.Aksi halde iade talebiniz reddedilecektir.Bu durumda lütfen kargonuzu teslim aldığınızda ürünü kontrol ediniz.İade etmek istiyorsanız lütfen ürünü ürünleri açmayınız.
Örnek olarak,aynı üründen 6 adet aldığınızda eğer 1 paketi açılmış ise sadece 5 adetini iade edebilirsiniz.
İade etmek istediğiniz ürünü kargo firmasına sağlam bir şekilde teslim etmelisiniz.
İade olarak gönderdiğiniz ürünler tarafımıza ulaştığında iade talebiniz onaylanacakatır.
Bu süreçteki gecikmeler kargo firması kaynaklı olduğu için firmamız bu durumdan sorumlu değildir.


DEĞİŞİM SÜRECİ
ÜRÜN DEĞİŞİMİ

Satın almış olduğunuz ürünü kullanmadan ambalajını açmadan başka bir ürün ile DEĞİŞİM yapabilirsiniz . Bunun için ;

Hesabım = Siparişlerim = Değişim

Değişim talebinizi oluşturduktan sonra en fazla 3 gün içerisinde ürünü anlaşmalı olduğumuz kargo firması MNG KARGO'ya 385666666 müşteri numarasını kullanarak karşı ödemeli olarak tarafımıza kargolayınız. teslim etmelisiniz.Lütfen sadece adres bilgisi vererek gönderim yapmayınız.Mutlaka cari kod üzerinden gönderim sağlayınız.

Normal şartlarda ürün tarafımıza 3 iş gününde ulaşacaktır.Ürün tarafımıza ulaşınca değişim yapmak istediğiniz ürün tekrar size kargolanacaktır.

SİPARİŞ İPTALİ

Siparişinizi oluşturduktan sonra iptal etmeniz mümkündür.Bunun için ;

Hesabım = Siparişlerim = Siparişimi iptal et

Bu durumda siz siparişiniz iptal etmek istediğinizde tarafımızca 2 durum incelenir.

Siparişiniz kargolandı mı ?

Hayır.Kargoya teslim edilmedi = Siparişiniz iptal edilir ve tarafınıza ücret iadesi yapılır.

Evet.Siparişiniz Kargolandı.Bu durumda kargonuzun gönderici şubede olup olmadığına bakılır.Eğer kargonuz gönderici şubedeyse kargonuz geri çağırılır ve siparişiniz iptal edilerek tarafınıza ücret iadesi yapılır.

Fakat kargonuz size teslim edilmek üzere dağıtıma gönderilmiş ise İptal talebiniz kabul edilmez.Bu durumda kargonuzu teslim almalısınız ve yinede iptal etmek istiyorsanız İADE TALEBİ oluşturarak ürünü tarafımıza kargolamalısınız.Bu süreçte ürün tarafımıza ulaştığında iade taşlebiniz onaylanır ve ücret iadesi yapılır.

Yükleniyor...